loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

منطقه بهرام گور در شرق شهرستان نی ریز و در مرز بین استان فارس و کرمان قرار دارد. وجه تسمیه منطقه به سبب وجود قلعه ای به نام بهرام گور می باشد که در منطقه قَطرویه نی ریز واقع شده است. وسعت منطقه حفاظت

منطقه بهرام گور در شرق شهرستان نی ریز و در مرز بین استان فارس و کرمان قرار دارد. وجه تسمیه منطقه به سبب وجود قلعه ای به نام بهرام گور می باشد که در منطقه قَطرویه نی ریز واقع شده است. وسعت منطقه حفاظت شده بهرام گور 260 هزار هکتار است و دارای آب و هوای نیمه صحرایی و از لحاظ پوشش گیاهی، یک منطقه استپی- کویری است که پوشش گیاهی غالب آن قیچ و دِرمَنه است ولی گونه های گیاهی دیگر نظیر انواع گون، بنه، بادام وحشی، کِیکُم، آنغوزه، شیرین بیان و آویشن نیز در آن می رویند.

این منطقه نمونه برجسته ای از مظاهر طبیعت ایران زمین است که دارای گونه های منحصر به فرد، زیبایی چشم اندازها و تنوع گونه های گیاهی و جانوری و شرایط مناسب گردشگری در طبیعت است.

منطقه بهرام گور به سبب غنای زیستی، محیط مناسبی جهت زیست گونه های گورخر آسیایی است و تنها منطقه ای از کشور است که جمعیت قابل توجهی از گورخرهای آسیایی را در خود جای داده است. علاوه بر آن وجود حیوانات کمیاب و نادر از قبیل جبیر، هوبره و کاراکال، ارزش اکولوژیکی ایم منطقه زیستگاهی را افزایش داده است.

محسن سپهری منش بازدید : 457 سه شنبه 10 آبان 1401 زمان : 6:32 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟