loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

غار اشگفت گاوی با قدمت 27000 هزار سال در دامنه شمالی کوه سبز و در محل اتصال رودهای کروسیوند در فاصله پنج کیلومتری شهر مرودشت قرار دارد. این غار به عنوان قدیمی ترین زیستگاه بشری تنها غار باستانی در است

غار اشگفت گاوی با قدمت 27000 هزار سال در دامنه شمالی کوه سبز و در محل اتصال رودهای کروسیوند در فاصله پنج کیلومتری شهر مرودشت قرار دارد. این غار به عنوان قدیمی ترین زیستگاه بشری تنها غار باستانی در استان فارس است که عملیات حفاری علمی در آن انجام شده است و قرائن حاکی از قدمت 20 هزار ساله این اثر تاریخی است.

غار اشگفت گاوی دارای 19 متر عمق است که دارای دو دهانه اصلی و فرعی آن به ترتیب 14 و 2.3 متر عرض داردو در سال 1969 توسط یک باستان شناس آمریکایی کشف شده است. حفاری های علمی که در این غار در سال 1978 میلادی توسط ارسون رونبرگ انجام شد که باتوجه به آثار بدست آمده از این غار که بیشتر شامل ابزارهای سنگی و استخوان بوده است باستان شناسان قدمت آن را متعلق به دوره پارینه سنگی دانسته و توسط دانشمندان با آزمایش کرین 14 قدمت این آثاررا  بین 16 تا27 هزار سال پیش از عصرمفرغ مشخص کرده اند. متاسفانه این غار به دلیل عملیات انفجاری مجتمع پتروشیمی مرودشت متحمل خسارات زیادی شده است و بر اثر این انفجارات برای به دست آوردن مواد اولیه سقف غار فروریخته است.

محسن سپهری منش بازدید : 275 دوشنبه 21 تیر 1400 زمان : 10:21 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟