loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

برفراز کوه چهل مقام در مشرق دروازه قرآن شیراز و در فاصله 500 متری گهواره دید ساختمان قدیمی با آب انبار غار و چاهی به عمق 3 متر دیده میشود که مردم شیرار آن را چاه مرتاض علی می نامند. تردیدی نیست که این

برفراز کوه چهل مقام در مشرق دروازه قرآن شیراز و در فاصله 500 متری گهواره دید ساختمان قدیمی با آب انبار غار و چاهی به عمق 3 متر دیده میشود که مردم شیرار آن را چاه مرتاض علی می نامند. تردیدی نیست که اینجا در گذشته محل ریاضت و عبادت عرفا و صوفیه بوده است که در آن به مراسم چله نشینی می پرداختند. باستان شناسان معتقدند این مکان در گذشته معبد زرتشتیان بوده و پس از ظهور اسلام به محل عبادت عارفان و درویشان تبدیل شده است. ساختمان این بنای قدیمی به دوران قبل از صفویه بازمی گردد. در سال های اخیر به همت شهرداری شیراز با بازسازی و تعمیرات اساسی که در این عمارت صورت گرفته و همچنین احداث جاده ای کوتاه قابل دسترسی برای دیدارگردشگران شده است.

محسن سپهری منش بازدید : 218 پنجشنبه 28 مرداد 1400 زمان : 9:39 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟