loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

پارک ملی بختگان در غرب شهرستان نی ریز واقع شده و شامل دریاچه های طشک و بختگان است که مساحت آن 160000 هکتار است که از سال 1374 محدوده ای به مساحت 40000 هکتار از مناطق اطراف دریاچه طشک به پارک ملی تغییر

پارک ملی بختگان در غرب شهرستان نی ریز واقع شده و شامل دریاچه های طشک و بختگان است که مساحت آن 160000 هکتار است که از سال 1374 محدوده ای به مساحت 40000 هکتار از مناطق اطراف دریاچه طشک به پارک ملی تغییرنام یافته است و بقیه مساحت آن به صورت پناهگاه حیات وحش می باشد. پوشش گیاهی این منطقه به علت کاهش ارتفاع و افزایش گرما به جنگل های بنه- بادام کوهی تنگسن کیکم وقیچ تبدیل شده و پوشش مرتعی آنرا گیاهان علوفه ای و دارویی تشکیل می دهند که تاکنون 35 گونه گیاهی در پارک شناسایی و نامگذاری شده است. علاوه بر دریاچه های طشک و بختگان که هرساله میزبان صدها هزار پرنده مهاجر است. این پارک ملی دارای تعدادی  چشمه است که آبشخورهای مناسب حیات وحش منطقه به شمار می روند . پرندگان این پارک بالغ بر 175 گونه بوده و شامل انواع پرندگان مهاجر و بومی است که در منطقه شناسایی شده اند. علاده بر زندگی این پرندگان مهاجر و بومی، حیوانات وحشی نظیر بز- پازن  قوچ و میش گربه وحشی روباه گرگ و شغال در آن مشاهده شده است. از ویژگیهای این پارک ملی تعدادی جزایر کوچک در دریاچه طشک است که از لحاظ تخم گذاری وزادولد پرندگان از اهمیت زیادی برخوردار است.

محسن سپهری منش بازدید : 178 یکشنبه 28 شهریور 1400 زمان : 10:27 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟