loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

این محله یکی از محلات قدیم و مشهور شهر شیراز بوده که از زمان شاه شیخ ابواسحق اینجو یعنی از قرن هشتم هجری به همین نام معروف بوده است و کوچکترین محله در بافت قدیم شیراز بوده که در زمان گذشته محل سکونت م

این محله یکی از محلات قدیم و مشهور شهر شیراز بوده که از زمان شاه شیخ ابواسحق اینجو یعنی از قرن هشتم هجری به همین نام معروف بوده است و کوچکترین محله در بافت قدیم شیراز بوده که در زمان گذشته محل سکونت مشایخ و تجار شهر بوده است. در سمت شمال و مشرق این محله مسجد نو (مسجد اتابک) قرار گرفته و از سمت غرب و شمال به محله قدیمی میدان شاه و از شرق به محله بازار مرغ و از جنوب به محله سرباغ محدود می شود.

مهمترین بنای تاریخی واقع در این محله مسجد نو است که در دوره اتابکان فارس ساخته شده ولی در دوره های مختلف تاریخی چندین بار مورد مرمت و تجدید بنا قرار گرفته است.

هم اکنون در دوره معاصر ابتدا خیابان پیروزی (شهید ایت الله دستغیب) احداث و در ادامه آن در چند سال اخیر نیز خیابان جدید الاحداث نهم دی از وسط این محله عبور می کند که این خیابان جدید در حاشیه بقعه احمد ابن موسی قرار گرفته و در ادامه به خیابان احمدی متصل می­شود.

محسن سپهری منش بازدید : 184 جمعه 30 مهر 1400 زمان : 9:26 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟