loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

نام میدان شاه نیز مانند دروازه باغشاه، ازیادگار­های دوران صفویه است. گویا در محلی در شرق بقعه بی بی دختران در حوالی دروازه بیضا (چهار راه مشیر امروزی) در زمان صفویه میدانی بوده است که در دوره­

نام میدان شاه نیز مانند دروازه باغشاه، ازیادگار­های دوران صفویه است. گویا در محلی در شرق

بقعه بی بی دختران در حوالی دروازه بیضا (چهار راه مشیر امروزی) در زمان صفویه میدانی بوده است که در دوره­های بعد یعنی دوران زندیه و قاجاریه نیز ساختمان­هایی در آن بنیاد نهاده اند.

در دوران فرمانروایی کریم خان زند در شیراز، وی ساختمان­های وسیعی را در قسمت شمالی شهر

احداث کرد و از آن جمله می­توان به میدان بزرگی اشاره کرد که در آن دوران به میدان کریم خانی شهرت یافت. قبل ازساختن این میدان بزرگ، میدانی در مجاورت آن نزدیک به دروازه باغشاه ساخته شده بود که از بناهای معروف دوره تیموری بود و چون این محل ازدوران گذشته

محل استقرار سپاه و مکان خیمه شاه و امرا و سپاهیان آن زمان بود به میدان شاه شهرت داشت که به تدریج در مجاورت این میدان، خانه­هایی ساخته شده بود که کم­کم تشکیل محله­ای به نام میدان شاه را داده بود. محله میدان شاه از محلات خوش آب و هوای شیراز در این دوران بود.

محله میدان شاه از شمال به محله درب شاهزاده (درشازده) و از سمت شرق به محلات بازار مرغ، درب مسجد، سر باغ و محله کلیمی­ها محدود می­شده و از سمت غرب به حصار شهرختم می­شد.

در حال حاضر در حاشیه مرزهای غربی محله میدان شاه خیابان قاآنی شمالی (قاآنی کهنه) و خیابان داریوش (توحید کنونی) واقع شده است. در قسمتی از مرزهای شمالی این محله خیابان

 سراسری کریم خان زند و مرزهای شرقی آن را خیابان نمازی (پیروزی ) و خیابان فرهنگ و خیابان طالقانی تشکیل می­دهد. هم اکنون خیابان سراسری لطفعلی خان زند و خیابان نمازی از وسط محله میدان شاه عبور می­کنند که پس از امتداد خیابان نمازی به سمت بقعه احمد ابن موسی (ع) شاهچراغ در چند سال اخیر  با احداث خیابان جدید نهم دی در ادامه به خیابان احمدی متصل شده است که پس از عبور این خیابان از وسط محله سردزک در نهایت به کل شاهزاده قاسم (چهارراه شازده قاسم کنونی ) وصل می­شود.

محسن سپهری منش بازدید : 303 جمعه 14 آبان 1400 زمان : 9:35 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟