loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در دوره آل مظفر نیز مدارسی در شیراز تاسیس می شود که در آنها کتابخانه وجود داشته است که از همه مهم تردانشمند عالیقدر این دوره شیخ صدر الدین جنید بن شیرازی است که درشیراز کتابخانه ای نفیس فراهم کرد. در

در دوره آل مظفر نیز مدارسی در شیراز تاسیس می شود که در آنها کتابخانه وجود داشته است که از همه مهم تردانشمند عالیقدر این دوره شیخ صدر الدین جنید بن شیرازی است که درشیراز کتابخانه ای نفیس فراهم کرد.

در دوره صفویه نیز امام قلی خان فرمانروای فارس باتاسیس مدرسه با شکوهی در شیراز (مدرسه خان ) در آن کتابخانه ی مفصلی ترتیب داد که مورد استفاده حکیم وفیلسوف معروف ملا صدرا وشاگردان او ودیگران بوده است.

نا امنی ها ،جنگ ها ونزاع ها وقتل وغارتی که در دوره افاغنه وافشاریه وزندیه وقاجاریه در فارس رخ داد باعث شد که دانشمندان وطلاب متفرق شوند ومدارس از رونق بیفتد وکتب کتابخانه ها مورد غارت وچپاول واقع گردد.

در دوره قاجاریه تعدادی از دانشمندان وکتاب دوستان شیرازی وسایر شهرستان های فارس به تشکیا کتابخانه های عمدتا شخصی مبادرت نمودند. از موارد دیگر در این دوره کتابخانه آستانه مقدس شاه چراغ ( ع) است که نخستین بار در سال 1325 (ه . ق ) یعنی در اواخر  دوره قاجاریه  به تاسیس

کتابخانه این حرم مطهر اقدام نموده وکتاب های بسیاری فراهم وآنها راوقف آستانه شاه چراغ نمودند که بعد از فوت متولی کتابخانه شاه چراغ مرحوم مجد الاشرف که مردی فاضل وعارف بود به این کتابخانه توجهی نشد وبسیاری از کتاب های آن متفرق گردید .البته در دوران معاصر دوباره این کتابخانه مورد توجه قرار گرفت ودر حال حاضر یکی از مهمترین کتابخانه های شیراز به شمار

می رود.

باتوجه به فقر فرهنگی وبی سوادی مردم در دوره قاجاریه تنها اندک افراد با سواد ومکتب دیده خاص این دوران می توانستند از فضای مدارس وکتاب های موجود آنها  ویا از کتابخانه افراد فاضل وعلاقمند به کتاب بهره مند شوند ودر نتیجه کتاب وکتابخانه در فضای عمومی شهر های کشور از جمله شیراز در دوران قاجاریه نمود چندانی نداشت.

محسن سپهری منش بازدید : 98 دوشنبه 05 اردیبهشت 1401 زمان : 7:47 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟