loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

بعد از پایان حکومت قاجاریه در دوران حاکمیت پهلوی از سال 1311 تا 1350 شمسی  از بنای ارگ  کریم خانی به عنوان زندان حکومتی استفاده می شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357  این بنا ت

بعد از پایان حکومت قاجاریه در دوران حاکمیت پهلوی از سال 1311 تا 1350 شمسی  از بنای ارگ  کریم خانی به عنوان زندان حکومتی استفاده می شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال

1357  این بنا تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت وبا تخریب بنا های اطراف آن کار تعمیر ومرمت این بنا  انجام شد .   با بهسازی وباز سازی این بنا به عنوان مهمترین  آثار  باز مانده از دوره  زندیه هم اکنون  مورد توجه گردشگران داخلی وخارجی می باشد.

 هم چنین در این دوره درفاصله اندکی از ارگ  کریم خانی ، عمارت دیوانخانه توسط کریم خان زند ساخته شد که در آن امور اداری حکومت  انجام می گرفت. هم اکنون این بنا نیز مورد تعمیر ومرمت قرار گرفته  وقرار است در آینده به موزه مردم شناسی تبدیل شود.

یکی دیگر از بناهای باقی مانده از دوران کریم خان زند در وسط باغ بزرگ وقدیمی که به باغ نظر یا باغ حکومتی معروف بوده ،عمارت هشت ضلعی  زیبایی  است که به عمارت کلاه فرنگی مشهور شده است . این بنا در آن دوران برای سلام رسمی ، اعیاد وجشن ها وپذیرایی از مهمانان داخلی وسفیران خارجی مورد استفاده حکومت قرار می گرفت . 

پس از سقوط حکومت زندیه دولت قاجار این عمارت را مورد تعرض جدی قرار داد وبخش عظیمی از تزیینات ونقاشی های آن از بین رفت وچند مدتی نیز متروکه بود  تا سر انجام در سال 1315شمسی ، این عمارت تغییر کاربری داده وبه موزه تبدیل شد.

محسن سپهری منش بازدید : 120 دوشنبه 23 خرداد 1401 زمان : 7:00 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟