loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

بر فراز کوه مشرف به دروازه قرآن(کوه چهل مقام) عمارت چهار طاقی با چهار ستون سنگی واقع شده که در بین مردم شیراز به گهواره دید یا گنبد عضد مشهور است. این بنا که توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شده در زمان گذش

بر فراز کوه مشرف به دروازه قرآن(کوه چهل مقام) عمارت چهار طاقی با چهار ستون سنگی واقع شده که در بین مردم شیراز به گهواره دید یا گنبد عضد مشهور است. این بنا که توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شده در زمان گذشته محل استقرار نگهبانان ودیده بانی بوده است که وظیفه آنهاحفظ وحراست ازکاروان هایی بوده که از تنگ الله اکبرعبور می کردند.

در سال های اخیر شهرداری شیراز با جنگل کاری مصنوعی ومحوطه سازی این مکان را به یکی از تفرجگاه های مردم این شهرتبدیل نموده است. برای بازدید از آن می توان از طریق پلکان های سیمانی از پارک کوهپایه که در سمت شرقی دروازه قرآن واقع شده به این مکان گردشگری رفت. هم اکنون در کنار این بنا محلی رابه دفن هشت تن از شهدای گمنام جنگ تحمیلی اختصاص داده اند.

محسن سپهری منش بازدید : 173 شنبه 23 اردیبهشت 1402 زمان : 7:49 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟