loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

از دیگر قبرستان های قدیمی شیراز  می­توان از قبرستان شیخ کبیر نام برد که در منابع تاریخی محل آن را در حوالی دروازه استخر (دروازه اصفهان فعلی ) نام برده اند. امروزه محل این قبرستان قدیمی که به

از دیگر قبرستان های قدیمی شیراز  می­توان از قبرستان شیخ کبیر نام برد که در منابع تاریخی محل آن را در حوالی دروازه استخر (دروازه اصفهان فعلی ) نام برده اند. امروزه محل این قبرستان قدیمی که به قبرستان شیخ کبیر(ابن خفیف) معروف است در مجاورت و پشت بازار وکیل قرار دارد. از این قبرستان تاریخی نیز تنها آرامگاه شیخ کبیر باقی مانده که در مجاورت آن کتابخانه عمومی ساخته شده است.

یکی از قبرستان هایی که تا اوایل دوره معاصر درشیراز وجود داشته، قبرستان بزرگی به نام جوان آباد بوده که در شمال بقعه علی بن حمزه قرار داشته و محدوده آن تا صحرای مصلی امتداد داشته است. در اواخر دوره قاجاریه به دلیل بیماری مهلکی که در شهر شیراز سرایت می کند بسیاری از نوجوانان و جوانان شهر از بین می­روند که آن­ها را در این قبرستان دفن کرده و قبرستانی به نام "جوان آباد" در محل فعلی باغ ملی به وجود می آید . بعدها قسمت جنوبی این قبرستان را در سال 1305 شمسی  به هنرستان فنی تبدیل می­کنند که قبر رحیم خان فرزند جوان کریم خان زند در یکی از اتاق­های این هنرستان آیت الله طالقانی قرار دارد­. قسمت شمالی این قبرستان به نام جوان آباد معروف شده که در آن زمان تبدیل به باغ ملی می شود که هنوز برخی افراد کهنسال شیراز، این باغ را به نام باغ جوان آباد می شناسند.          

محسن سپهری منش بازدید : 123 دوشنبه 13 شهریور 1402 زمان : 6:21 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟