loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

مدرسه نظامیه (  محمودیه  )توسط امیر نظام الدین وزیر دوره  صفویه که حاکم فارس بود در سال 1075 ( ه . ق ) ساخته شد که به همین دلیل به مدرسه نظامیه مشهور شده بود در سال 1294 ( ه . ق ) حاج م

مدرسه نظامیه (  محمودیه  )توسط امیر نظام الدین وزیر دوره  صفویه که حاکم فارس بود در سال 1075 ( ه . ق ) ساخته شد که به همین دلیل به مدرسه نظامیه مشهور شده بود در سال 1294 ( ه . ق ) حاج معتمد الدوله  ( فرهاد میرزا ) از شاهزادگان قاجاریه آن را تعمیر کرد.این مدرسه هم اکنون در غرب بقعه  آستانه سید علاالدین حسین (ع ) قرار دارد ومحل تحصیل طلاب علم دینی است.

در دوره زندیه تنها مدرسه ساخته شده مدرسه آقا بابا خان است که در ضلع جنوبی مسجد وکیل واقع شده که آن را مدرسه سردار هم می گویند.شالوده این مدرسه در زمان کریم خان زند ریخته شد ولی وی پیش از  مرگش موفق به تکمیل آن نشد لذا توسط مرحوم آقا با با خان مازندرانی کار ساخت این مدرسه به اتمام رسید که به نام اوهم معروف شده است.

از مدارس فعال در عهد قاجاریه  ، مدرسه قوام است که توسط  یکی از بزرگان خاندان قوام در سال 1270 (ه .ق ) در روبروی نارنجستان قوام ساخته شد که هم اکنون مکان آن در محله درب شیخ (محله اسحاق بیگ ) در خیابان لطفعلی خان زندواقع شده است ودر حال حاضر از فضای این مدرسه جهت تحصیل طلاب علوم دینی استفاده می شود.

بنا بر این در دوران معاصر از میان عناصر پایدار وشاخص مذهبی در سطح شیراز هم اکنون می توان از بقعه های احمد بن موسی ( ع ) وسید میر محمد ( ع ) وآستانه سید علاالدین حسین ( ع ) وعلی بن حمزه (  ع ) همچنین مسجد جامع عتیق مسجد نو (شهدا ) مسجد مشیر   مسجد نصیر الملک  -مدرسه خان مدرسه محمودیه ومدرسه آقاباباخان را از ادوار گوناگون تاریخی می توان نام  برد که هنوز هم به عنوان عناصر اصلی مذهبی در طول تاریخ طولانی هم چنان بر تارک شهر شیراز می درخشند.

اصولا فعالیت های شهری در فضا های خصوصی وعمومی جریان دارند .ویژگی  بسیاری از اجزا وعناصر  فضاهای اصلی شهر عمومی  بودن آن هست. این عناصر وفضا ها در دسترس کلیه مردم قرار داشته وبه عنوان مکان های عمومی ، قاطبه مردم از آنها استفاده می کنند . این فضاهای عمومی به عنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده محیط شهری ، در شهرهای سنتی هم به وضوح قابل مشاهده است .

هم زمان با شکل گیری وتوسعه بافت قدیم شیراز این فضاهای عمومی در کنار سایر  عناصر به ارایه خدمات به ساکنان محله های شهری می پر داختند .این عناصر شامل حمام های عمومی بیمارستان ها باغات  - کتابخانه ها  - آسیاب ها آّب  انبار ها و امکانات آب رسانی   - قهوه خانه ها وچایخانه ها-گورستان ها وغسالخانه ها و... بوده است که در درون فضای شهری ویا خارج از آن جهت خدمات دهی به مردم به طور پراکنده  در محلات گوناگون شهر شیراز استقرار  یافته  ومورد استفاده مردم قرارمی گرفتند .

محسن سپهری منش بازدید : 64 سه شنبه 07 آذر 1402 زمان : 6:44 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟