loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

از عناصر خدماتی در شهر های سنتی ایران بیمارستان بوده است  که در منابع تاریخی راجع به  راه اندازی  آن در شهر شیراز  از دوره دیلمیان  به بعد  به آنها  اشاره شده است. ب

از عناصر خدماتی در شهر های سنتی ایران بیمارستان بوده است  که در منابع تاریخی راجع به  راه اندازی  آن در شهر شیراز  از دوره دیلمیان  به بعد  به آنها  اشاره شده است. برای نخستین بار در اسناد تاریخی دوره دیلمیان ( آل بویه ) از بیمارستانی به نام دار الشفا یاد می شود که توسط عضد الدوله  دیلمی در شیراز ساخته شده است.

این دارالشفا تقریبا تا  چهارقرن  بعد یعنی اوایل قرن هشتم که زمان تالیف شیراز نامه است همچنان آماده به کار بوده ودر منابع تاریخی این دوره نیز  از آن یاد شده که در آن زمان به بیمارستان عضدی هم معروف بوده است که در باره آن چنین یاد آوری شده است.

بیمارستان عضدی بیست وچهار طبیب در آن مشغول به کار بوده اند که شامل کحالان جراحان مجیران  (شکسته بندان ) می شده اند . دراین  بیمارستان دروس طب و اقرا باذین (وصف ترکیب ادویه (داروسازی ) تدریس می شده است اطبا کشیک شبانه داشته ومقرری پزشکی به نام جبرییل بن عبیدالله  که هفته ای دو شبانه روز کشیک داشته است .ماهیانه سیصد درهم بوده است .به نقل از فصلنامه فرهنگ فارس جغرافیای تاریخی شیراز از آغاز تا آل مظفر سال دوم شماره اول مولف سید حسن موسوی

محسن سپهری منش بازدید : 74 سه شنبه 14 آذر 1402 زمان : 6:53 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟