loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

غار سنگ تراشان که در جنوب شهر جهرم قرار دارد، یک غار دست ساز است که به عنوان معدنی برای استخراج سنگ، بزرگترین غار دست ساخته در ایران به شمار می رود. از نظر زمین شناسی جنس لایه های مختلف سنگ در این مک

غار سنگ تراشان که در جنوب شهر جهرم قرار دارد، یک غار دست ساز است که به عنوان معدنی برای استخراج سنگ، بزرگترین غار دست ساخته در ایران به شمار می رود.

از نظر زمین شناسی جنس لایه های مختلف سنگ در این مکان متناوب بوده و چون لایه ای به ضخامت 5 متر و مقاومت کم در بین دو لایه وجود داشته است بنابراین سنگ شکنان برای استخراج وبیرون آوردن سنگ از میان این لایه کم مقاومت استفاده کرده وبرای جلوگیری از تخریب غار  بعد ازحدود10 متر پیشروی، ستون های بزرگی را جهت حفظ پایداری توده سنگی سقف غار به جای می گذاشتند که در این غار حدود 100 ستون را به این شکل به وجود آورده اند .

 

همین امر موجب زیبایی غار شده وطی دهها سال وسعت آن به مساحت کنونی گسترش یافته است. هم اکنون غار دارای 12 مدخل ورودی است و طول غار 20 متر و عرض آن بین 60 تا 130 متر متغیر می باشد و در مجموع مساحتی حدود 20هزار متر مربع دربرمی گیرد. با توجه به موقعیت منحصر به فرد غار سنگ تراشان جهرم به عنوان یک میراث ارزشمند می باشد که با همکاری دانشگاه صنعتی شیراز، پروژه مقاوم سازی آن در دست اجرا می باشد.

محسن سپهری منش بازدید : 489 جمعه 07 آبان 1400 زمان : 8:52 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟